Jak co roku uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim gościli młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Integriete Gesamtschule Franzsches Feld w Brunszwiku w dniach 04.03- 10.03.2018 roku. Stolicę Żuław odwiedziła grupa 23 uczniów wraz z dwojgiem opiekunów.
Harmonogram międzynarodowej wymiany, jak zawsze, łączył w sobie elementy edukacyjne i chwile wspólnej integracji.
Już pierwszego dnia nastąpiła integracja młodzieży. Obie grupy przygotowały gry i zabawy, podczas których mogły zweryfikować swoje możliwości językowe w obu językach, a także poznać swoje zainteresowania.
Kolejne trzy dni były najważniejszą częścią wymiany, gdyż uczniowie spędzili je na terenie Muzeum Stutthof. W czasie pobytu w byłym obozie koncentracyjnym mieli możliwość poznania historii tego miejsca, jak również przygotowania plakatów, dotyczących warunków codziennego życia więźniów. Młodzież pracowała w dwujęzycznych grupach, dlatego wykonanie plakatu nie było takie proste, jak mogłoby się wydawać. Uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością języka niemieckiego i angielskiego, aby mogli swobodnie się komunikować. Nie można zapomnieć o tym, że dużym wsparciem językowym służyli nauczyciele nowodworskiego liceum (Joanna Cybulska, Beata Kloska-Dziewirz) oraz opiekunowie z Niemiec.
Uczestnicy wymiany samodzielnie wykonali fotografie na terenie obozu Stutthof, które później znalazły się na ich plakatach. Każda grupa zaprezentowała efekty swojej pracy w wybranej części byłego obozu i złożyła symbolicznie kwiaty w miejscach, które utkwiły najbardziej w ich pamięci.
Kolejnym punktem wymiany była wizyta w PWSZ w Elblągu, gdzie studenci obchodzili dzień języków obcych. Zaprezentowaliśmy tam występ satyryczny, który bardzo spodobał się zgromadzonej publice.
Wyjątkowym miejscem dla uczestników wymiany była wizyta w nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tam uczniom została przybliżona geneza i historia II wojny światowej, ale w języku angielskim, co z pewnością poszerzyło zasób słownictwa obu grup.
W końcu przyszedł czas na chwile relaksu. Młodzież wybrała się na lodowisko, gdzie każdy mógł zaprezentować swoje zdolności łyżwiarskie.
Tradycyjnie pobyt gości został powiązany z wizytą na kręgielni i w JumpCity w Gdańsku.
Podczas wymiany panowała wesoła i sympatyczna atmosfera, zawarły się przyjaźnie i przełamano wszelkie bariery językowe. Wszyscy uczestnicy wymiany jak i opiekunowie uważają, że takie spotkania powinny odbywać się jak najczęściej.
W planach nowodworskiego liceum jest odwiedzenie przyjaciół z Brunszwiku jeszcze w czerwcu tym roku.
Projekt, w ramach którego doszło do wymiany, udało się zrealizować dzięki pozyskaniu środków finansowych. Serdecznie podziękowania kierujemy pod adresem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz osobom, które wsparły nasze przedsięwzięcie.
Dziękujemy.