Wymiana polsko-niemiecka 2017

Dnia 7 marca 2017 roku rozpoczęła się wymiana polsko- niemiecka. W spotkaniu wzięło udział 22 uczniów z Integrierte  Gesamtschule Franzsches Feld z Brunszwiku i 22 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim.

Pierwsze  trzy dni młodzież spędziła się w muzeum Stutthof. W ramach projektu „Zachować pamięć” uczestnicy zwiedzili były obóz koncentracyjny Stutthof z przewodnikiem,  pracowali z autentyczną dokumentacją obozową. Obcowali z historią w miejscu pamięci. Historyczną część projektu wzbogaciła dyskusja na Westerplatte pod hasłem „Nigdy więcej wojny”,  wizyta w Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Świtowej w Gdańsku. Nie zabrakło chwil sprzyjających bliższemu poznaniu się, zawarciu nowych znajomości i przełamaniu barier językowych. Uczniowie spędzili czas w kręgielni, parku trampolin Jumpcity oraz na lodowisku. Organizatorzy oraz uczestnicy wymiany składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za wsparcie przedsięwzięcia.